Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Ne, 9-20 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA

10 SLOVNÍCH HER NA PROCHÁZKU

Na výlety a procházky chodíme vždy vybaveni nápady, které odvedou dětskou pozornost od bolení nožiček. Slovní hry se nám taky můžou hodit jako pohotová odpověď na všetečné otázky typu "kdy už tam budem". Tady je 10 tipů na slovní hry a aktivity, které se vám budou hodit, když vyrazíte na špacír. Tipy jsem seřadil podle věku od nejmladších po nejstarší děti. 

1. ABECEDA (2 a více hráčů, 3+)
Abeceda kolem nás hra
Hra Abeceda kolem nás je šikovná na koncentraci, děti se totiž soustředí na předměty kolem sebe. Cestu tak procházejí velice vědomě, jsou prostě tady a teď. Příjemným benefitem hry je rozšíření slovní zásoby a procvičení abecedy. Hra probíhá snadno, při chůzi se díváme kolem sebe a snažíme se najít slova podle abecedy. Začínáme áčkem (třeba auto), B (barák, bouda) a tak dál. Pro obměnu se dá začít od zetka. S menšími dětmi můžete používat i jména spoluputovníků. Dovolená jsou různá pojmenování stejných věcí, třeba dům, barák, hacienda, stavba, vila atd.

2. KDO / CO JSEM? (2 a více hráčů, 5+)

Kdo jsem? SLovní hra
Hráč si vybere libovolnou věc nebo osobu, kterou budou ostatní hádat. Hadači se střídají v kladení otázek, hráč jim ale smí odpovídat pouze ano nebo ne. Kdokoliv se může po svém tahu (otázce) rozhodnout, že bude přímo hádat (má jen jeden pokus). Pokud neuhodne, pokračuje další hráč. Pokud uhodne, v dalším kole sám vybírá nebo se hráči mohou ve vymýšlení střídat. S mladšími dětmi, vybírejte členy rodiny, nebo úplně jednoduché věci, ideálně takové, které dítě vidí v místnosti nebo kolem sebe. V prvních hrách (i letech) bude opakovat otázky, které slyšel od vás, s tím se dá dopředu pracovat :-)

3. PRÁZDNINY (2 a více hráčů, 5+)

Velmi známá hra na paměť, ve které hráči opakují celý seznam věcí, který si bere skupina na dovolenou. K seznamu sami přidávají v každém kole jednu položku. Ten tak bobtná a stává se dlouhým a hůř zapamatovatelným. Slova můžete nahradit i zvuky. Celá pravidla a všechny varianty si můžete přečíst tady. 

4. KATEGORIE (2 a více hráčů, 6+)

Když je více hráčů, rozdělte se na 2 skupiny a vyberte libovolné téma, třeba zvířata, státy, města, jména, jídlo, rostliny, pohádkové postavy, hračky atd. Jeden z hráčů v duchu odříkává abecedu, druhý ho zastaví a tím se vylosuje písmenko. Skupiny na dané písmenko vymýšlí a říkají slova z vybrané množiny, střídají se po jednom slovu, kdo vydrží déle, vyhrává. 

Příklad: zvířata a vylosované D. První skupina říká dlask, druhá daněk, první dudek atd.
Tip. Se staršími dětmi to můžete vyzkoušet i anglicky. Jména nebo věci půjdou i těm méně zkušeným.  

5. 10 OTÁZEK O MNĚ (2 a více hráčů, 6+)

Tazatel (dítě) pokládá otázky ostatním (rodiče, popř. další přítomní). Otázky se týkají tazatelových oblíbených věcí a preferencí - barev, seriálů, postaviček, jídla, pití, míst, hraček, zvířátek a tak dále. Hádají všichni zároveň, kdo první uhádne správnou odpověď, má bod. Proč soutěž? Osvědčilo se nám, že soutěž překlene ostych, ale hrát můžete i bez bodů. Ostatně, při nízkém počtu bodů se vyhnete nařčení, že máte svého potomka málo rádi, popř. že ho někdo má rád víc 😄

Baví vás slovní hry?Stáhněte si ZDARMA celý e-book. 

6. DVACÍTKA (3 a více hráčů, 6+)

Počítání do dvaceti je snadné, ale pojďme si to trochu zkomplikovat. Na základní hru byste měli být aspoň 3, ale čím víc hráčů, tím lépe. Cíl skupiny je nahlas napočítat do dvaceti. Jenže dané číslo z řady může říct vždy jen jeden z hráčů a k tomu platí, že:

- když řeknou dva lidi číslo zároveň, začínáte zase od jedničky
- když je ticho déle, jak 5 vteřin, začínáte zase od jedničky
Rozhodně si nedomlouvejte systém, to za vás časem vyřeší hra sama. Za pár her se do dvacítky dostanete bez větších problémů. Pak je čas na sabotéra. Vyberte si sabotéra, který se naopak snaží vyčíhnout vhodný moment a říct číslo zároveň s jiným hráčem a tím vrátit celý tým na začátek. 

7. ZAKÁZANÉ SLOVO (3 a více hráčů, 6+)

Hra na celý výlet
. Ideálně před začátkem výletu si nastříhejte papírky, rozdělte sirky, kartičky nebo jiné drobnosti. Potom si určete zakázané slovo nebo slova. Tedy slovo, které nikdo nesmí během výletu použít. Ideální jsou osobní zájmena (já, ty, ona, on), jiná frekventovaná slova (ano, ne, nevím), vatu (prostě, jako) nebo sprostá slova. Když je někdo přistižený, jak říká jedno ze zakázaných slov, odevzdá kartičku nebo papírek tomu, kdo ho přistihl a jako první to nahlas oznámil. Jasně, že můžete provokovat, klást návodné otázky a snažit se z někoho papírek vymámit.

8. PŘIDEJ SLOVO, VYTVOŘ PŘÍBĚH (3 a více hráčů, 7+) 

Každý z hráčů ve svém tahu přidá právě jedno slovo, resp. naváže na předchozího hráče. Všichni společně tak rozvíjí příběh.  Jdeme na ukázkovou hru. Hrají třeba 3 hráči. Začínající hráč odstartuje jakýmkoliv slovem.
Hráč A:  Kočka 
Hráč B:  šla 
Hráč C: do 
Hráč A: lesa
Hráč B: a 
Hráč C: tam 
Hráč A: našla
Hráč B: zeleného
Hráč C: ...
Je to úplně jednoduché a překvapilo mě, jak dlouho nám to vydrželo a jak hodně to děti bavilo. Jasně, bude trochu na vás, abyste svůj tah využili k tomu, aby hra zůstala "na kolejích", ale určitě to stojí za vyzkoušení. 

9. PAŘÍŽ (3 a více hráčů, 7+) 

Hra, ve které je hádání množiny slov zabalené do jednoduchého herního mechanismu. Kompletní pravidla hry včetně příkladů a varianty pro 2 hráče i předškoláky si můžete přečíst tady.

10. INKOUST (2 a více hráčů, 8+)

Cílem hry je ve skupině tvořit slova po písmenkách. Nejdřív si určete, jaká slova budete používat. Pro první hry a hry s mladšími dětmi doporučuji podstatná jména v jednotném čísle a prvním pádu. Pak přidávejte další slovní druhy a pády až dojdete do bodu, kdy nebudete potřebovat žádné omezení. 

Začínající hráč řekne jakékoliv písmeno, třeba K. Druhý hráč přidá další písmenko, třeba O. Hráči pokračují v přidávání písmenek. Není nutné, aby v každém kroku vzniklo plnohodnotné slovo, vždy to ale k plnohodnotnému a existujícímu slovu musí vést. Ten, kdo nezvládne přidat další písmenko, má trestný bod v podobě trestného písmenka. A protože si hra žádá několik delších příkladů, můžete si komplet pravidla přečíst tady. 

Kromě tipů na hraní vydávám i společenské hry pro děti. Do přírody bych jednozančně doporučil soubor her Hurá ven :-)


Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Každý pátek si můžete přečíst jeden tip na hry a aktivity s dětmi. 
Nejčtenější na blogu
Kontakt
Logo
Dummy bear - velké hry v malých krabičkách
(Po-Ne, 9-20 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz