Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Ne, 9-20 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
Blog
10 HER S KŘÍDOU, KTERÉ BUDOU DĚTI MILOVAT
26.05.2023 Venkovní hry
10 HER S KŘÍDOU, KTERÉ BUDOU DĚTI MILOVAT
Stačí balíček kříd a můžete si vytvořit celý svět. Kreslení křídami je aktivita, u které můžu slíbit jediné. Nebude se vám chtít domů. :-) číst celé
MYŠLENKOVÉ ZKRATKY - TEST PRO VÁS MYŠLENKOVÉ ZKRATKY - TEST PRO VÁS
Tři jednoduché úlohy, které zvládnou i děti. Jak nám pomáhá rychlé myšlení a jak naopak škodí? číst celé
15 SPOLEHLIVÝCH HER A AKTIVIT DO LESA 15 SPOLEHLIVÝCH HER A AKTIVIT DO LESA
Jestli se chystáte do lesa, dobře vám radím, pečlivě se připravte. :-) číst celé
Zobrazit všechny články
Novinky a akce jen pro vás

Vyplňte e-mail a dostávejte pravidelně tipy na hraní a exkluzivní nabídky.  

Kámen nůžky papír

Kámen, nůžky, papír je určená pro 2 hráče. Dá se hrát i v týmech, ale o tom později. 

Jak na základní hru?
Hráči si stoupnou proti sobě a před sebe natáhnou jednu ruku dlaní vzhůru a druhou nataženou ruku zavřou v pěst. Teď hráči kmitají zaťatou rukou a přitom říkají "kámen, nůžky, papír, teď". Při prvních třech slovech klepnou pěstí do dlaně, při slově teď ukážou jedno ze tří gest. Podle toho buď vyhrají, prohrají nenbo souboj opakují.

Kámen (hráč nechá ruku v pěst): kámen poráží (tupí) nůžky, ale prohrává (je obalen) papírem 
Nůžky (hráč nechá ruku v pěst ale vytrčí ukazováček a prostředníček): nůžky poráží (stříhají) papír, ale jsou tupeny kamenem  
Papír (hráč otevře naplocho dlaň): papír poráží (obalí) kámen, ale prohrává (je stříhlý) nůžkami 

Kdo vyhraje, má bod. Většinou se hraje do tří vítezných bodů, ale to je samozřejmě na vás.    

Jak se hraje kámen nůžky papír

Kámen, nůžky, masakr
Tuto variantu mám zase od dětí, asi se nad nimi budu muset trochu zamyslet :-)
Stejná pravidla, jako u základní verze, říkáte ale "kámen, nůžky, masakr". Kmitnete zase 4x, na "kámen, nůžky, masa" necháte pěst uzavřenou, na "kr" ukážete gesto. Kdo vyhraje, může druhého lehce praštit. Jo, občas to končí pláčem.

Ke hře kámen, nůžky, papír nepotřebujete kromě rukou nic. Jestli vás zajímají i další desítky her bez pomůcek, pojďte tudy.

Náhoda nebo strategie?
Když by všichni lidi ukazovali gesta náhodně, pak by pochopitelně i výsledky byly dílem náhody. Jenže tomu tak úplně není, hráči se snaží taktizovat a kámen nůžky papír se pak stává více psychologickou záležitostí, než hrou na náhodu. Pokud jste všímaví, soustředění, manipulativní a máte strategické myšlení, jste k vítězství o kus blíž.

Úplně základním zjištěním je, že pokud hráč vyhraje, má větší tendenci zůstat u výherního gesta, pokud prohraje, má tendenci gesto změnit. Dost často mění gesta v kruhu, např. po kameni následuje papír, pak nůžky, pak zase kámen atd. Proto zkuste vypozorovat soupeřovu sekvenci a snažte se jí využít. 

Jak hrát kámen nůžky papír

Jaké jsou další možné strategie? 
Třikrát je moc -
jenom největší borci zopakují stejné gesto 3x po sobě. Pokud někdo dá 2x za sebou nůžky, vy zvolte papír (přinejhorším bude remíza). 

Symboly mají moc - kámen je agresivní, opakem je papír. Když bude impulsivnější hráč prohrávat, může se to snažit urvat silou a bude tíhnout ke kameni a naopak. Kámen je častým prvním tahem u mužů, i toho se dá využít. 

Manipulujte - přidejte do hry i mluvení. Řekněte "Teď dám kámen" a skutečně ho dejte. Příště tvrzení zopakujte a dejte nůžky (přinejhorším dá soupeř nůžky a bude remíza, kámen pravděpodobně nedá) apod. Na začátku hry zopakujte pravidla a klaďte důraz na ukazování vybraného gesta, soupeř si ho pravděpodobně vybere. 

Pozorujte - dělá hráč něco stejně, když si vybírá kámen? Má třeba jiný výraz nebo jiné napětí v ruce? Když nekmitá rukou tak silně, otevírá pak ruku do papíru?  

Kámen nůžky papír návod

Jak hrát kámen, nůžky, papír ve více lidech? 
Když máte skupinku do šesti lidí, hrají všichni zároveň. Pokud se objeví jen 2 gesta, vyhrává skupinka jedna skupinka nad druhou a vítězové pokračují dál. Až zbyde poslední hráč, má bod a začíná se znovu ve všech hráčích. 

Nebo si zahrajte řadu. Hráči si stoupnou do řady. První hráč objede všechny hráče v řadě, s každým si zahraje jednu hru, spočítá si výhry a stoupne si na konec. Pokračuje další hráč. Kdo má nejvíc bodů, vyhrává. Když mají nejvíc bodů 2 hráči, zahrají si spolu jendu hru. Když má nejvíc bodů víc hráčů zahrají si mezi sebou turnaj každý s každým. 

Přehlednější formou řady je turnaj, to když máte po ruce papír a tužku. Můžete hrát na víc kol, pak udělat tabulku a slavnostní vyhlášení :-)

A nakonec trochu pohybu 
Když si chcete zahrát celým tělem, vymyslete si gesta. Papír - nohy i ruce od sebe, kámen - sednout si do dřepu, nůžky - zůstat ve dřepu a zvednou obě ruce. Hrajte se zavřenýma očima. 

Kromě tipů na hraní vydávám i společenské hry, mrkněte třeba na soubor bleskových her Bambilion

Bambilion bleskových her

Za tipy na vítězné strategie děkuji
https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-blame-game/201504/the-surprising-psychology-rock-paper-scissors 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Každý pátek si můžete přečíst jeden tip na hry a aktivity s dětmi. 
Nejčtenější na blogu
Kontakt
Logo
Dummy bear - velké hry v malých krabičkách
(Po-Ne, 9-20 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz