Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Ne, 9-20 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Já se nudím - tipy na hry s dětmi
  3. Zajímavá témata a články
  4. DĚTI A ELEKTRONIKA: JAK PŘEDEJÍT NĚJČASTĚJŠÍM CHYBÁM?

DĚTI A ELEKTRONIKA: JAK PŘEDEJÍT NĚJČASTĚJŠÍM CHYBÁM?

Děti a mobily: Jak se vyhnout nejčastějším chybám

Za našich mladých let jsme vzhlíželi k jediné obrazovce. Televizi. Když si vzpomeneme na to, jak pohodlné a úlevné bylo svalit se na gauč, jenom čučet na hýbající se obrázky a nic neřešit, měli bychom mít pro dnešní závislost dětí na obrazovkách pochopení. Jenže to byla televize ještě „hloupá“ a nečelili jsme tomu, co s sebou nesou hry a sociální sítě.

Elektronika je dobrý sluha, ale špatný pán. Videohry jsou fajn relax. Na počítači můžeme kreslit, programovat, tvořit. Na internetu najdeme nekonečné množství vzdělávacích materiálů. Přátele a kamarády máme na dosah. Obrazovka je občas i dobrá a levná chůva. Ale. Za hranicemi selského rozumu na nás (a hlavně na děti) číhají obezita, poruchy spánku i koncentrace, sklony k násilí, opožděný vývoj nebo třeba silná závislost.

Dopamin, co teď s nim

Představte si, že celý měsíc v práci dřete, lidi jsou na vás hnusný, vy potíte krev a na začátku dalšího měsíce dostanete výplatu. Jo, takhle to vlastně funguje.J A teď si představte, že máte výplatu několikrát denně nebo několikrát za hodinu. A co výplatu, můžete třeba sklízet úrodu každých 10 minut. Ani nemusíte vstát z postele. To je hraní her na počítačích nebo mobilních zařízení. Všechny ty odměny vyplavují dopamin, na kterém si v dlouhodobém horizontu můžeme vytvořit závislost podobně jako na cukru nebo heroinu. Někdo komentuje váš post na facebooku. Objeví se srdíčko na Instáči. Zase dopamin. A vy chcete tenhle skvělý pocit zažívat pořád dokola. Celá ta mašinerie je sakra těžký soupeř. Pojďme se podívat, jak se mu efektivně postavit.

Začněme tím, že jste rodiče a máte za děti a jejich výchovu jistou odpovědnost. Taky pravděpodobně chcete, aby byly šťastné a měly co nejméně problémů. Proto na jejich vztah s elektronikou myslete už od jejich útlého mládí. 

Jak dlouhý čas mají trávit děti před obrazovkou?

Vztah Čechů k radám odborníků je, řekněme, vlažný, koneckonců většinou víme všechno nejlíp, a proto jsme taky tam, kde jsme. J Přesto si dovolím krátce shrnout doporučení, které uveřejnila Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) v roce 2019 a týká se času stráveného u obrazovek. Děti do jednoho roku 0, děti od 1 do 4 let maximálně hodinu denně. Další zdroje doporučují 2 hodiny pro děti od 5 let až do plnoletosti. Plus čas, který potřebují na úkoly. Drakonické? Možná.  

Prostředí

Dětský pokoj bez obrazovky udržte co nejdéle, protože jak jednou dorazí televize nebo počítač do dětského pokoje, už se vám sotva podaří dát je pryč. Pro mobily najděte místo tak, aby ho děti neměly pořád po ruce a aby ideálně nebyl vůbec na očích. Stejně tak určete části dne, kdy jste offline. Všichni. K tomu se ještě dostaneme.

Jiné aktivity

Zezačátku utíkají děti k obrazovkám, protože nemají lepší program. Ale pozor, v momentě, kdy už jsou na mobilech delší dobu, baví je čím dál tím méně věcí. Všechno je pitomé a nuda. Ukažte jim, že se dá dělat spousta zajímavých věcí. Čtení, vyprávění, procházky, společenské hry, kroužky, fyzické aktivity ale i domácí povinnosti, to vše pomůže.

Občas se ztrácíme a nenapadají nás žádné aktivity, které bychom mohli s dětmi dělat. Existuje řada portálů, kde můžete najít tipy na hraní s dětmi. Třeba www.jasenudim.cz.         

Co je na světě nejsladší? 

Už víme, že to není med, ale poctivý spánek. Lidský organismus už je tak nastavený. Je tma, spím. Obrazovky ale produkují modré světlo, které lidskému tělu říká, že je ještě světlo. Proto by aspoň hodinu před spaním měly být obrazovky pro děti tabu. Když děti nechtějí počítat ovečky, čtěte jim. Čtení před spaním podporuje kreativitu a fantazii. Navíc vám dává možnost s dětmi mluvit a být s nimi tady a teď.

Smog

Hraje vám doma celé odpoledne televize, aniž by se na ní někdo díval? Mluvíte s dětmi a přitom se díváte do mobilu? Zaměřte se na chvíle, kdy je elektronika nadbytečná, a nemilosrdně ji vypněte nebo odložte. Protože příklady táhnou.

Limity

Jasně stanovené časy s obrazovkou a definované části dne bez obrazovky vám pomůžou držet situaci pod kontrolou. Instalujte si aplikace jako třeba Screen time, které vám jasně shrnou, kolik času jste strávili na mobilních zařízeních. Záměrně píšu vy, protože myslím děti i dospělé. Je to velmi užitečné.

Jděte příkladem

A jsme tam, kde vždycky. Jste na hřišti a koukáte do mobilu. Máte mobil u postele, ráno s ním už přijdete do kuchyně. Děti to vidí. A přijde jim to přirozené. Děti prostě dělají to co jejich rodiče, napodobují je a přijímají to, jak se chovají. Věří vám, že svět takto funguje. Přemýšlejte o tom, kolik času trávíte u obrazovek vy a jestli to náhodou nemůže mít na děti nějaký vliv.

Tip: když jdete spát, položte si telefon tak, abyste na něj nedosáhli bez toho, aniž byste museli vstát. 

Když děti o kus vyrostou

Dřív nebo později se pravděpodobně stane, že děti tráví u obrazovek a monitorů více času. Tak ještě pár tipů, když jsou děti starší.  

Nejdřív práce, potom zábava

Možná zbytečně zmiňovat, ale nejdřív je dobré mít hotové úkoly a pak se jít věnovat zábavě.

Stop multitaskingu

Když děti dělají úkoly, mají tendence mít u toho puštěnou televizi nebo mobil. Dospělým to až takové problémy nedělá, ale děti by se měly soustředit vždy jen na jednu věc.

Přestávky

Naučte je, že je přínosné občas od počítače vstát, projít se po bytě, udělat pár dřepů nebo kliků nebo vyvenčit psa. Malým dětem určujte u obrazovky jen krátké sekvence, třeba desetiminutovky.   

Co tam dělají?

Zajímejte se, co na počítači dělají. Myslím tím opravdový zájem, ne ten pedantský. Když to neprošvihnete, děti s vámi budou rády sdílet, co je baví a co je zajímá. Buďte s nimi klidně občas online.

Vzdělávejte

Velký tlak na kontrolu mezi vámi může vyhloubit hluboký příkop. A proto když nemůžete nebo nechcete kontrolovat, vzdělávejte. Nemůžete uhlídat všechno, dejte dětem svobodu a informace. Naučte je základní dovednosti, jak se chovat na internetu. Tam taky najdete spoustu návodů a videí, které vám s tím pomůžou. 

Není nutné elektroniku úplně zavrhovat, prostě si k ní najděte rozumnou cestu. Držím palce.

Radek z Dummy Bear

K článku mi pomohly i následující zdroje:
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/childrens-health/in-depth/screen-time/art-20047952
https://www.who.int/news/item/24-04-2019-to-grow-up-healthy-children-need-to-sit-less-and-play-more
https://www.commonsensemedia.org/articles/how-much-screen-time-is-ok-for-my-kids
https://mackboulder.com/guest-post-23-ways-to-keep-your-kids-in-balance-with-digital-media-and-technology/

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Každý pátek si můžete přečíst jeden tip na hry a aktivity s dětmi. 
Nejčtenější na blogu
Kontakt
Logo
Dummy bear - velké hry v malých krabičkách
(Po-Ne, 9-20 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz