


Vyplňte e-mail a dostávejte pravidelně tipy na hraní a exkluzivní nabídky.
- Úvod
- 9 pádných důvodů, proč hrát s dětmi deskovky
Deskové, stolní nebo společenské hry jsou fenoménem poslední doby. Proč jsou tak populární? A co na tom ti lidi mají? Může to znít pateticky (a to jsem toho ještě spoustu vyškrtal :-D), ale hraní her je prostě výborná zábava a opravdu snadná cesta k dětem. A právě na výhody, které má hraní deskovek pro nás, rodiče, jsem se zaměřil.
1. PŘI HRANÍ JSTE SPOLU
Společenská hra svojí intenzitou dokáže skoro až zázraky. Jste totiž spolu tady a teď. Hra vás vtáhne, poskytne nová témata a prostor pro povídání. Najednou se přistihnete, jak se s dětmi bavíte o úplně jiných věcech a dozvídáte se, co by vám jinak neřekly. Uslyšíte, na co jindy nepřijde řeč - co mají na srdci, co mají rády a co ne, co se kdy stalo. Schválně občas v duchu opusťte hru (ano, je to pro nás soutěživé těžké) a jen pozorujte, jak jste s nimi.
2. VÍTE O DĚTECH VÍC
Čistě z rodičovského pohledu máte při dlouhodobém hraní víc pod kontrolou vývoj dítěte. Uvidíte vlastnosti, které vás potěší (třeba velkorysost nebo cílevědomost), ale i ty, po kterých úplně netoužíte (například škodolibost a pomstychtivost). Obojí je ale důležité. Jen když skutečně poznáte a přijmete celou osobnost svých dětí, máte skvělou šanci s nimi dál pracovat a správně je rozvíjet.
3. DĚTI SE UČÍ (A ANI O TOM NEVÍ)
To je velká výhoda. Existuje totiž neuvěřitelně široká nabídka her a s tím spojené možnosti učení. Prckové lépe poznají barvy nebo tvary, starší děti rozvinou logické a abstraktní myšlení, taktiku, strategii. Taky bych asi neměl nezapomenout na matematiku, slovní zásobu a všeobecné znalosti. Jestli hledáte cestu, jak děti něco snadno naučit, právě jste našli odpověď.
4. MÁTE SPOLU O ČEM MLUVIT
Řešíte jak dítě rozmluvit nebo sklouzáváte do „conovéhoveškolenic“? Když se trošku zamyslíte, je to právě stereotyp, který poškozuje komunikaci. Hry jsou v podstatě simulací okolního světa, a tak vám dodají celou řadu témat k povídání.
5. Ó PSYCHIKA
Výhry, zvládnutí strategií a taktik, zlepšování se v průběhu her může zvýšitsebevědomí dětí. Stejně tak se dítě může pod vaším vedením a vzorem naučit zvládat prohry a být odolnější. Tipy, jak zvládat prohry, vydají na zvláštní článek. Na ten se můžete těšit příště.
6. ANI NEVÍM, KDE HO MÁM
Řeč je o mobilu nebo tabletu. V některých domácnostech se stává, že děti tráví příliš času na mobilu nebo počítači. Pokud se to náhodou týká i vás, můžete zakazovat, omezovat nebo rezignovat. Nebo najít téma a hru, která bude vaši ratolest bavit. Jděte krůček po krůčku a snažte se zažehnout jiskru. Připravte pro hru vhodné a příjemné podmínky a - tohle píšu opravdu nerad - nechte dítě vyhrát. Důležité je, že to povede ke splnění dlouhodobého cíle: vybalancovat online a offline svět.
7. HRY MAJÍ ŘÁD
Děti se také naučí, že je potřeba dodržovat pravidla. Ze začátku to může dřít, ale časem se je určitě naučí nejen respektovat, ale i číst, chápat a dále vysvětlovat. To je naprosto skvělé cvičení pro strukturovaný projev a prezentaci. Při hře taky pochopí, že má vše svůj čas a dokáží být trpělivější.
8. HRY POMÁHAJÍ I NÁM, DOSPĚLÝM
Když pomineme fakt, že nám hry z dětí vychovají supermany, kteří to někam dotáhnou, jsou tu i okamžité výhody. Venku prší nebo je fakt hnusně? Čekáte u doktora? Dětem se nechce na výlet? Nudí se v autě, doma, na dovolené? Válíte se u vody a nevíte coby? Nebo na horách a nedej bože bez wi-fi? Když v těchto chvílích sáhnete po hře, nemůže to dopadnout špatně.
9. NEBUDETE V TOM SAMI
Jakmile objevíte kouzlo her, může se stát, že jich najednou budete mít plnou skříň her. Ale nebojte se, rozhodně v tom nebudete sami. Podobných lidí je plná republika a dokonce celý svět. A mít okolo ty, kteří vám rozumějí, to není vůbec špatné.
Tak mě napadá, je vlastně nějaký důvod, proč nehrát? :-)
Přeju, ať si to s dětmi krásně užijete. Radek z Dummy Bear