Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Ne, 9-20 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA

HRY NA FOTBALOVÉ HŘIŠTĚ

Může se stát, že se vám do cesty připlete větší rovný plácek nebo dokonce přístupné fotbalové hřiště. A kdybyste náhodou nevěděli, co si na tak velkém prostoru počít, tady je pár nápadů. Ve druhé části najdete pár her, které můžete využít na táborech nebo kterými můžete ozvláštnit dětský fotbalový trénink.  

  PŘEKÁŽKOVÁ NEBO BĚŽECKÁ DRÁHA
Překážková dráha na hřišti

Když v okolí najdete nějaké vhodné předměty, vytvořte si překážkovou dráhu. V okolí hřiště můžou být přenosné lavičky, židle nebo budete mít štěstí na něco podobného. Když ne, budou vám stačit batohy nebo bundy na vytvoření bodů pro běhání. Např. položte 4 batohy do řady cca 5 metrů od sebe, děti běží od prvního k druhému, otočí se a vrátí se k prvnímu, otočí se a běží ke třetímu a zase zpátky, pak ke čtvrtému a zase zpět.

 2  PŘEKÁŽKOVÁ DRÁHA S NÁPOVĚDOU
Batohy na trávě

Stejně jako v předchozím bodu si postavte nenáročnou překážkovou nebo slalomovou dráhu (kužely, batohy, bundy, láhve...). Soutěžícímu zavažte oči šátkem, šálou nebo mikinou. Můžete soutěžit ve dvojicích (jeden napovídá, druhý běží). Která dvojice projde dráhu nejrychleji? V menším počtu se můžete střídat.

 3  ČTVEREC
Kužel na trávě
Vyzkoušejte si, jaký máte odhad. Kdo se trefí nejblíž startu? První hráč se postaví na start (vyznačte třeba kuželem nebo batohem), udělá 30 kroků vpřed, pak zatočí doleva, udělá další 30 kroků, opět odbočí doleva, 30 kroků a znovu doleva a posledních 30 kroků. Stojí zpátky na startu? Ne? Jak daleko od startu stojí? A motivace pro hru je tedy jasná, kdo se vrátí nejblíž startu, vyhrává. Vzdálenost měřte délkou bot. :-) 

 4  HOD NA DÁLKU 
Bosé nohy

Ideální tenisák nebo jiný míč, sbalená mikina nebo cokoliv, co neponičí hřiště. Kdo dohodí nejdál? Nebo boty dolů a srolujte ponožky, což je taky fajn munice, kterou máte vždy po noze.  

 5  MEDVĚDI
Medvědi - hra na hřiště
Vyberte kapitána, který bude dávat povely. Ostatní hráči chodí nebo pobíhají a když zazní povel, splní ho. Kdo jednotlivý úkol splní jako poslední, v daném kole vypadává. Níže jsou povely pro začátek, ale můžete si vymyslet i další:

- koláč (stoupnout na vyznačené kolo)
- raketa (dotknout se stromu nebo sloupu)
- bomba (udělat dřep)
- lachtan (lehnout si a vzepřít se na rukou)
- medvědi (obejmout se ve dvojici, lichý vypadává)
- kočka (kleknout si na čtyři)
- strom (stoupnout si na jednu nohu a dát ruce nad hlavu)
Když vás bude hodně, můžete ještě zařadit číslovky. Kapitán řekne číslovku (nebo trio, kvartet, kvintet) a hráči se seskupí do skupin podle čísla, které řekne. Kdo zůstane navíc, vypadává. (Podobné, jako medvědi). 

Vyhrává, kdo zůstane ve hře poslední a ten je dalším kapitánem.

 6  CUKR KÁVA LIMONÁDA
Cukr káva limonáda pravidla
Zvolený hráč si stoupne zhruba 20 metrů od ostatních a otočí se k nim zády. Pak řekne co nejrychleji „Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum!“. Během toho hráči utíkají směrem k němu. Jakmile vyvolávač řekne druhé "bum", rychle se otočí a toho, kdo se hýbe, nebo pohne, pošle zpět o libovolný počet kroků (dle míry prohřešku). Vyhrává, kdo se jako první dotkne vyvolávače. V dalším kole je sám vyvolávačem.

Možná znáte anglickou variantu "red light (červená) / green light (zelená)". Funguje podobně, když kapitán řekně zelená a otočí se zády, hráči běží, když řekne červená a zároveň se otočí, nikdo z hráčů se nesmí ani pohnout. Koho kapitán uvidí, že pohnul, vrací se na start. Můžete zařadit i oranžovou, kdy děti můžou jen rychle jít, ale nesmí běžet.  

 7  HONIČKY
Na honěnou různé varianty

Výhodou je, že nepotřebujete žádné pomůcky, skupinka dětí vybere jednoho hráče, který má babu. Ten honí ostatní a snaží se jim dotekem babu předat. Ten, koho se dotkne (předá mu babu), od té chvíle honí ostatní. Hraje se, dokud to děcka baví.

Kromě obyčejné varianty můžete hrát na honěnou:
- ve dvojicích (musí se stále držet za ruce) 
- dávat babu jenom stínům (zašlápnutí stínu)
- dotykem zkamenět soupeře (může ho osvobodit jiný hráč)
- a tady jsou další varianty her na honěnou


 8  HONZO, VSTÁVEJ
Honzo vstávej ilustrační
Kapitán si stoupne cca 20 m od ostatních a říká postupně každému "Honzo vstávej". Oslovený odpoví: "Kolik je hodin?". Kapitán odpoví např. "10 mravenčích“. Oslovený se posune přesně o tolik kroků. Vyhrává, kdo je první u kapitána. Tady si můžete přečíst kompletní pravidla hry Honzo, vstávej.  


 9  PŘETAHOVANÁ
Přetahovaná pravidla
Když už víte, že půjdete kolem hřiště nebo louky, vemte si s sebou lano. Kromě toho, že ho můžete použít na překážkovou dráhu nebo slalom, můžete se rozdělit do skupin a přetahovat se o něj. Uprostřed lana přivažte šátek nebo fáborek a u prvního člena každého týmu vyznačte místo (batohem nebo kusem oblečení), když se nad toto místo šátek dostane, je konec hry. 

 10  CHODÍ PEŠEK OKOLO 
Chodí Pešek okolo pravidla

Všichni hráči si sednou čelem do kruhu a zavřou oči. Pešek chodí okolo a odříkává krátkou básničku "Chodí Pešek okolo, nedívej se na něho, kdo se na něj koukne, toho Pešek bouchne. Ať je to ten, nebo ten, praštíme ho koštětem." Až básničku skončí klepne jednoho hráče po zádech a oba utíkají kolem kruhu. Cílem klepnutého hráče je chytit Peška předtím, než si Pešek sedne na jeho místo. Pokud se mu to povede, zůstává Pešek Peškem, když ne, tak je klepnutý hráč nový Pešek.

Nebo můžete hrát anglickou variantu hry "Duck, duck, goose (kachna, kachna, husa)". Pravidla jsou stejná, akorát hráč chodí kolem a poklepe na každého s tím, že pokud řekne kachna, nic se neděje, ale když řekne husa, tak se hráč "husa" snaží dohonit "Peška", platí stejná pravidla jako výše.    

 1  ŠLOHNI VLAJKU (NEBO MÍČ) 
Šlohni vlajku hra na hřiště

A dostáváme se ke hrám, které můžete hrát s větší skupinou dětí nebo třeba na sportovním tréninku. Parádní hra pro větší počet hráčů (aspoň 6), ve které se snažíte ukrást soupeřům vlajku a zároveň uhájit tu svoji. Podívejte se na celá pravidla a tipy

 2   FIFA ANEB SLEPÝ FOTBAL
Slepý fotbal - hra na hřiště

Je pro víc hráčů, protože musí být 2 týmy a ještě 2 týmy napovídačů. Ti můžou hráče vodit za ruce nebo je "ovládat" z dálky. Alespoň 8 hráčů by mělo být minimum. Pravidla jsou opravdu tak jednoduchá, jak vypadají. :-) 

 3   BIATLON S MÍČEM 
Fotbalový biatlon
Připravte si do každého rohu hřiště 3 míče a cca 10 metrů od nich malé branky (nebo kužely, tyče). Do každého rohu postavte jednoho asistenta, hráči se pak vystřídají. Cílem hry je oběhnout hřiště za nejkratší čas. Hráč se postaví na start a běží do prvního rohu, střílí balony do branky a kolikrát se netrefí, tolikrát běží trestné kolečko k brance a zpátky. Pokračuje k dalšímu stanovišti do dalšího rohu. Asistenti vrací míče na místo. A to je všechno. :-) 

 4   UDRŽ MÍČ 
Udrž míč
Vymezte spíš menší prostor. Každý hráč si vezme míč mezi kolena. Cílem je udržet balon až do konce hry, kdy zůstane ve hře poslední hráč. Hráči se snaží jakýmkolik způsobem protivníky donutit, aby jim míč spadl na zem. Kdo míč neudrží, vypadává.  

A až pak půjdete ven, nezpomeňte si vzít krabičku na výlety a procházky. :-) 

Hurá ven - krabička s hrami na výlety

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Každý pátek si můžete přečíst jeden tip na hry a aktivity s dětmi. 
Nejčtenější na blogu
Kontakt
Logo
Dummy bear - velké hry v malých krabičkách
(Po-Ne, 9-20 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz