


Vyplňte e-mail a dostávejte pravidelně tipy na hraní a exkluzivní nabídky.
- Úvod
- Já se nudím - tipy na hry s dětmi
- Zajímavá témata a články
- 9 RODINNÝCH HER NA OSLAVU
9 RODINNÝCH HER NA OSLAVU
9 HER NA OSLAVU NEBO VEČÍREK PRO CELOU RODINU
Ať už se ocitnete na dětské oslavě narozenin nebo na večírku s kamarády, zabodujte s některou z party her a aktivit. S party hrami posunete oslavu zase o kousek výš. :-)
OCHUTNÁVKA NASLEPO
Až budete připravovat pohoštění, dejte si pauzu a zahrajte si s dětmi slepou ochutnávku. Různé potraviny nakrájejte na kousky a děti se zavázanýma očima musí uhádnout, o jaké jídlo jde. Kompletní pravidla na slepou ochutnávku.
HOD NA CÍL
Tuto hru zvládne každý, je jen otázkou, jak dobře. Když je vás hodně, rozdělte se na 2 týmy, jinak hrajte každý za sebe. Připravte si míčky. Pokud žádné nemáte, zmuchlejte noviny, letáky nebo si balónek udělejte ze složených ponožek. Teď už stačí jenom najít správný cíl. Čistý koš, kbelík, koš na prádlo atd. Menším dětem můžete zkrátit vzdálenost.
PAMĚŤ
Položte na stůl tác s předměty, můžete si pomoci kostičkami lega, kartami, mincemi a dalšími drobnostmi. Všichni hráči se na tác podívají a snaží se zapamatovat si co nejvíce věcí. Potom dejte tác pryč a máte několik možností, jak pokračovat:
- Hráči musí napsat na papír co nejvíce předmětů, které si pamatují.
- Když hráči ještě neumí psát, střídají se a postupně vyjmenovávají předměty (začíná nejmladší). Kdo je na řadě a neví, vypadává.
- Odvádějte hráče od stolu k hromadě předmětů (v hromadě bude spousta předmětů navíc) a hráči musí jednotlivé předměty najít a z hromady vyskládat.
- Stejnou hromadu jako v tipu výš dejte mezi hráče. Hráči se střídají a vždy vyberou z hromady jeden předmět. Pokud se netrefí, vypadávají.
Obtížnost můžete měnit množstvím předmětů.
ŠARÁDY
Šarády jsou party hra pro aspoň 3 hráče (ideální je ale víc). Potřebujete jen papír a tužku na počítání bodů a psaní slov a stopky (mobil). S menšími dětmi si připravte lístečky, na které napíšete jednoduché předměty, čím jsou děti starší, můžete přidávat složitější slova, slovní spojení nebo činnosti, s dospělými pak můžete hrát názvy filmů, knih, písniček, přísloví atd. Všechny lístečky přeložte a dejte do čepice, krabice nebo hrnce. Menším dětem, které neumí číst, můžete slovo, které si vylosují, pošeptat.
Začínající hráč si vybere jeden lísteček a předvádí pantomimou (beze slov), co je na něm napsáno. Všichni ostatní hádají. Kdo uhádne, získává společně s předváděčem bod. Předvádějící hráči se mění po 2 minutách. Hra končí, když se všichni prostřídali. Vítězí, kdo má nejvíc bodů.
Když je vás víc, rozdělte se do 2 týmů. Hrajete podle stejných pravidel jako výše. Předvádějící hráči z jednotlivých týmů se střídají, ale oba týmy hádají zároveň. Vyhrává tým, který má na konci hry více bodů. Nebo můžete hrát Pantomimu (viz níže) podle trošku jiných pravidel.
Když je na lístečku více slov, hráč nejdříve ukáže na prstech počet slov a pak pořadí slova, které bude ukazovat.
Lehká slova s menšími dětmi: koleno, hlava, ryba, pes, zmrzlina, kytara, auto atd.
Těžší slova: pískoviště, velryba, otisk prstu, medúza, vodítko, pokladní, třída, úředník, tygr atd.
PANTOMIMA
Party hra pro alespoň 4 hráče, kteří se rozdělí do 2 podobně velkých týmů. Cílem hry je uhádnout co nejvíce slovních spojení. Nejčastěji se hrají názvy filmů, knih nebo písniček, z vlastní zkušenosti doporučuju filmy, ale zkusit můžete cokoliv. Třeba filmové hlášky nebo přísloví. Každý tým si pro každého ze soupeřů připraví cca 5 lístečků s názvy filmů, knih nebo písniček a hodí je do krabice soupeřícího týmu.
Tým, který je na řadě, si vybere hráče, který bude předvádět (v průběhu dalších kol by se měli všichni vystřídat), ostatní členové týmu budou hádat. Předvádějící hráč má 2 minuty. Vybere si lísteček, přečte si ho a spoluhráčům ukáže, jestli se bude jednat o název filmu (točí klikou od kamery), knihy (otevře dlaně jako knihu) nebo písničky (v ruce má jako mikrofon a dělá, že zpívá). Poté na prstech ruky ukáže, kolik má název slov a na prstech druhé ruky ukáže, kolikáté slovo bude předvádět. Když členové týmu uhádnou, tým získává bod a předvádějící si bere další lísteček. Předvádějící nebo členové jeho týmu také můžou říct „dál“ a přejít k dalšímu lístečku.
Příklad: První název je třeba „Vrchní prchni“. Hráč, který předvádí, ukáže kameru, pak 2 prsty, protože název má 2 slova a 1 prst, protože bude předvádět první slovo, tedy vrchního. Teď ukazuje pantomimou, že má motýlka a nese tác, ostatní spoluhráči hádají „Vrchní prchni“. Tým má bod a jde se na druhý název.
Jak volit zadání?
Při vymýšlení zadání je dobré dodržovat pár pravidel. Název filmu nebo knihy by měla znát víc jak půlovina týmu. Názvy by také neměly být delší než 5 slov (u hlášek nebo přísloví může být delší). Pokud je film jen jméno, raději se mu vyhněte. S dětmi je nejdůležitější, aby film, pohádku nebo knížku dobře znaly.
AKVÁRKO
Podobná hra jako šarády je akvárko. Taky potřebujete jen tužku a papír, akvárka netřeba.
ŠÍLENĚ SMUTNÁ PRINCEZNA (NEBO PRINC)
Jednoduchá hra bez pomůcek. Vyberte princeznu nebo prince. Ostatní hráči jsou lékaři, ranhojiči, šarlatáni, nebo šašci, kteří mají za úkol princeznu nebo prince rozesmát. Audience trvá 30 vteřin, a když se úkol nepovede, nastupuje další rozveselovač. Komu se povede jeho nebo její jasnost rozesmát, tak usedá na trůn (i když nejsou královna ani král). Ve hře je jedno důležité pravidlo, na princeznu ani prince se během audience nesahá!
MEDÚZA
Když je vás víc (aspoň 5), sedněte si kolem stolu nebo na zem do kruhu. Všichni skloňte hlavy a zavřete oči. Rozmyslete se, na koho se za chvilku podíváte. Teď jeden hráč napočítá nahlas do tří, a když řekne tři, tak všichni zvednete hlavy a okamžitě se na někoho podíváte. Když se dotyčný zároveň dívá na vás, zkameněli jste a oba vypadáváte ze hry. Když se na vás dotyčný nedívá, jste v suchu. Opakujte až do okamžiku, kdy ve hře zůstane poslední 1 nebo 2 hráči.
KDO JSEM ZASE TROCHU JINAK
Jestli hráváte hru Kdo/co jsem, tak si ji můžete hru trochu obměnit. Budete potřebovat lístky (post-it). Každý si vymyslí jednu věc (mladší děti) nebo známé osobnosti (starší děti, asi 12+), napíše ji na lísteček a nalepí lístek jednomu ze soupeřů na čelo. Každý hráč má na čele jeden lísteček.
Nikdo neví, co má na čele napsáno. Cíl je tedy jasný, zjistit „co jsme zač“. Hráči chodí a potkávají se. Když se potkají, můžou protihráči položit 2 otázky a ten je musí popravdě zodpovědět a naopak. Otázky se formulují tak, že odpověď může být jen ano /ne. Kdo zjistí, co je zač, vyhrává a má pauzu do dalšího kola, které určitě přijde. :-)
Kromě tipů na hraní vydávám i rodinné společenské hry v malých krabičkách, takže je můžete mít pořád u sebe. Díky hrám strávíte společný čas smysluplně, tady a teď. Hry jsou testované na vlastních dětech a líbí se i ostatním. :-)