


Vyplňte e-mail a dostávejte pravidelně tipy na hraní a exkluzivní nabídky.
- Úvod
- Já se nudím - tipy na hry s dětmi
- Venkovní hry
- 10 HER S KŘÍDOU, KTERÉ BUDOU DĚTI MILOVAT
10 HER S KŘÍDOU, KTERÉ BUDOU DĚTI MILOVAT
Vyčíhněte si správné počasí, které vám obratem nezmaří přípravy, vyštrachejte nebo si kupte křídy a udělejte si s dětmi bezvadné odpoledne. Zapojte děti i do příprav, o to víc je to bude celé bavit. Na kreslení a hraní vybírejte jen bezpečná místa a nezapomeňte, že kreslení křídou má jednu obrovskou výhodu i nevýhodu - déšť to všechno smyje. :-)
DESKOVKA aneb JAK SE CÍTÍ FIGURKY?
Napadlo vás někdy, že můžete deskovku přenést i na chodník? Každý hráč se prostě stane figurkou a bude putovat po herním plánu. Ten jednoduše nakreslíte na zem a doplníte běžnými úkoly typu jedno kolo nehraješ nebo házíš 2x. Jelikož se ale všichni budete hýbat, hodí se i pokyny jiného druhu jako „udělej 10 dřepů“ nebo „3x se otoč dokola“. Úkoly ale můžou být i z jiného soudku. Co by mohly děti dělat třeba při vstupu na políčko s notou? A jak venku házet kostkou? Buď na dlaň nebo ji schovejte do spojených dlaní, zatřepte a jednu dlaň odklopte.
OPIČÍ DRÁHA
Tohle nás bavilo moc. Příprava i samotná aktivita. Křídou nakreslíte různé překážky a aktivity, které děti postupně zdolávají. Určitě vymyslíte spoustu dalších překážek a úkolů, tak popusťte uzdu fantazii. Jak může opičí dráha vypadat, se dočtete v samostatném článku.
BLUDIŠTĚ
Napadlo mě nakreslit klasické bludiště, ale pak mi to zase přišlo moc složité, tak jsme skončili u klasické „provázkové“ varianty. :-) Posloužila taky spolehlivě, ale logicky velmi rychle omrzela.
STÍNOVÉ PŘÍŠERY
Až vykoukne slunce, foťte stínová monstra. Příprava je trochu náročnější, je dobré si vzít z domova aspoň oči, které příšery posunou úplně na jinou úroveň. Vedle přírodních materiálů můžete použít vlastně cokoliv. Celý článek najdete tady.
HOD NA TERČ
Soutěž v házení na cíl je jistota. Křída vám dává obrovské možnosti nakreslit si terč podle vašeho gusta. My se rozhodli pro terč s čísly a hráli na nejvyšší součet. Co všechno můžete s terčem dělat, si můžete přečíst v samostatném článku.
Házení na terč se také dá využít třeba na táboře nebo ve škole, kde místo čísel nakreslíte třeba odměny. Děti v soutěžích nebo jiným způsobem získají barevné kamínky, které pak mohou hodem proměnit za některou z odměn.
SKOK DO DÁLKY
Nakreslete si doskočiště. Vzhledem k tomu, že se bude skákat z místa, stačí třeba 2 metry. My měli po ruce metr, tak jsme si jednotlivé dílky (20 cm) změřili. Ale ani to není nutné. Stačí každý dílek pro přehlednost očíslovat třeba od jedničky do desítky.
SELFÍČKO
Díte si lehne na zem a nechá se bílou křídou obkreslit. Pak se dokreslí samo nebo se dokreslí navzájem s ostatními.
ROHY
Tohle je prostě úžasná hra, když je víc hráčů. Nakreslete obdélník, jehož velikost přizpůsobte počtu hráčů. Každý z rohů vybarvěte jinou barvou, to je důležité. Doprostřed obdélníku nakreslete kruh.
Vylosujte jednoho z hráčů, kteří si zaváže nebo zakryje oči a stoupne si do kruhu. V okamžiku, kdy ohlásí „Do rohu“ si ostatní hráči vyberou některý z rohů, do kterého se „schovají“. Hráč uprostřed teď řekne jednu z barev. Všichni, kteří stojí v rohu stejné barvy, vypadávají ze hry a jde se na další kolo.
PANÁK
Zaskákejte si panáka. Nakreslete si panáka jako na obrázku. Hráči se střídají. Ten, který je na řadě, si stoupne na před panáka a hodí kamínek tak, aby dopadl do jednoho z políček (postupně musí kamínek hodit do políček 1, 2, 3, 4, 5, 8 a 10). Hráč pak skáče celého panáka po jedné noze (kromě políček 5 a 6 / 8 a 9, tam skočí oběma nohama), přitom políčko s kamínkem vynechá. Pokud hráč doskáče až na konec, obrátí se a skáče zpět, po cestě zpátky zvedne kamínek. Hráč pokračuje a hodí kamínek do dalšího políčka a vše se opakuje. Pokud hráč ztratí rovnováhu, šlápne na čáru nebo kamínek nepadne do správné buňky, je na řadě další hráč.
DOPLŇOVAČKA
Nakreslete kolečko, pak znaménko +, druhé kolečko, znaménko = a poslední kolečko. Do prvních dvou koleček položte kamínky, do posledního kolečka položí dítě tolik kamínků, aby byl výsledek správně. Stejně tak můžete odčítat.
Co ještě se dá s křídou dělat:
Nakreslit si půdorys domu, celý dům vybavit nábytkem a „bydlet v něm“
Nakreslit dráhu s překážkami pro kola nebo kolečkové brusle
Hrát stopovačku (šipky, instrukce)
Nakreslit město pro autíčka
Mřížku s abecedou a písmenky na přeskáčku (dítě skáče od A do Z)
Nebo nakreslete obyčejný kruh a házejte kamínky
Nebo můžete si také upravit nějakou z her s tužkou a papírem.
Užívejte si společné chvíle. :-)
Radek
Jak možná víte, vymýšlím společenské hry pro děti, které slouží jako zábava a dobrý prostředek k posílení vztahů. Jednoduchá řešení na "já se nudím" a "mě bolí nožičky" jsem nacpal do malých krabiček, protože je to ekologické, ekonomické a praktické. Tipy na hraní na hraní jsem mohl napsat díky všem, kteří si koupili některou z mých her pro děti. Děkuji. :-) |