Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Ne, 9-20 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
Blog
10 HER S KŘÍDOU, KTERÉ BUDOU DĚTI MILOVAT
26.05.2023 Venkovní hry
10 HER S KŘÍDOU, KTERÉ BUDOU DĚTI MILOVAT
Stačí balíček kříd a můžete si vytvořit celý svět. Kreslení křídami je aktivita, u které můžu slíbit jediné. Nebude se vám chtít domů. :-) číst celé
MYŠLENKOVÉ ZKRATKY - TEST PRO VÁS MYŠLENKOVÉ ZKRATKY - TEST PRO VÁS
Tři jednoduché úlohy, které zvládnou i děti. Jak nám pomáhá rychlé myšlení a jak naopak škodí? číst celé
15 SPOLEHLIVÝCH HER A AKTIVIT DO LESA 15 SPOLEHLIVÝCH HER A AKTIVIT DO LESA
Jestli se chystáte do lesa, dobře vám radím, pečlivě se připravte. :-) číst celé
Zobrazit všechny články
Novinky a akce jen pro vás

Vyplňte e-mail a dostávejte pravidelně tipy na hraní a exkluzivní nabídky.  

10 TIPŮ, JAK NAUČIT DĚTI ZVLÁDAT PROHRY

10 tipů, jak naučit děti zvládat prohry

Pláč, skřípění zubů a figurky letí vzduchem. Ten, kdo neměl prohrát, totiž prohrál. Nebo je v půlce hry najednou o jednoho míň. Nebojte se, tentokrát není řeč o vás, ale o vašich dětech. Soutěživost není špatná, pokud má rozumné hranice. A pokud právě na ně narážíte, vyzkoušejte některý z tipů níže. Třeba se uleví vám i dětem.

1. Mluvte


Málokoho uklidní hlášky typu „Je to jenom hra“ nebo „Svět se přece nezboří“. Ty jenom popřou, co dítě právě prožívá. Pojďte na to jinak. Můžete okomentovat světlé momenty. Pěkně konkrétně, žádné „šikulkování“, ale něco jako „na tomto místě je ten žeton velice dobře umístěný, protože…“. Mluvte i o tom, jak se cítí, pro děti pak bude snazší emoce pochopit a pracovat s nimi. A to se jim bude hodit celý život.

2. Změňte rámec


Zkuste se dlouhodobě zaměřovat na hraní samotné místo cíle hry. Společně vybírejte komponenty, připravujte herní plán a u toho si povídejte. O čemkoliv, důležité je, že jste teď a tady spolu. Během hry třeba probírejte, proč děláte zrovna to a to. Když bude hra naplněná příjemnými pocity, líp se pak bude zvládat i nepříjemná prohra.

3. Šance na reparát


Dáme ještě jednu? Nebo jinou? Šance na reparát většinou zabere, je ale potřeba dobře zvážit délku hry. Když prohrajete dvouhodinovou strategii, do další se vám asi chtít nebude. I proto jsou pro nácvik zvládání proher šikovné kratší hry, které můžete v pohodě zopakovat i vícekrát. Třeba Bambilion.

4. Ovládejte se


Exempla trahunt aneb příklady táhnou
. Dítě vás ve spoustě věcí kopíruje, a tak i vy zachovejte při prohře klid. Chovejte se tak, jak chcete, aby reagoval váš potomek. A to samé platí pro příliš bujaré oslavy výher.     

5. Nedrťte je


Rozhodně nejsem zastáncem toho, že byste měli děti nechat vyhrávat. Naopak, pomáhejte jim prohru zvládnout. Pokud ale dítě pětkrát po sobě ve hře vydrtíte, zaděláváte si na velký problém. Brzo totiž budete hrát výhradně sólovky. A ještě jeden tip: když hrajete novou hru a chcete, aby ji váš potomek dobře přijal, zařiďte, ať má aspoň vyrovnaný průběh.

6. Jak to příště uděláš líp?


Ojoj, tohle většina děti nerada slyší. Najdou se ale i tací, kteří hru rádi proberou a sami důkladně zanalyzují tahy, které se daly zahrát líp. Ponaučení z proher je velkým pomocníkem v učení, prostě se můžete řídit heslem „Nikdy nemůžu prohrát – buď vyhraju, nebo se něco nového naučím“.  

7. Past přehnané chvály


Nic proti podpoře dětí, ale všeho s mírou. Když bude dítě úplně nekriticky chválené, třeba „Tolik bodů, ten nás ale dneska zase rozsekal, tady nám roste šampion, herní bůh“, jaké budou jeho reakce, když příště prohraje nebo když se přestane dařit?

8. Relaxace


Tělo a duše jedno jest, a tak si můžete pomoci pár hlubokými dlouhými nádechy (všechny strany) nebo si dejte krátkou procházku. Ostatně je to technika, která vám i vašim dětem pomůže i v reálním životě.

9. Strach, že zklamu


Ať už se to vzalo, kde se to vzalo, některé děti trápí strach ze selhání. Chtějí se rodičům zavděčit, ukázat, že umí být (nejen ve hrách) úspěšné. Jenže to není zrovna ideální nastavení. Pracujte proto s prohrou jako přirozenou součástí života. Sdílejte s dětmi své osobní prohry (a nejen ty v deskovkách). Povídejte si, jaký je to pocit. Společně zapátrejte, co by se dalo udělat jinak. Pomůžete tak dětem nelpět na výhře a lépe přijímat, co přichází.

10. Hrajte pravidelně

10 tipů jak zvládat prohry
Častější hraní určitě pomůže, je to vlastně takové otužování prohrami. Občas se vyhraje, občas prohraje, ale ve finále dítě zjistí, se vlastně při prohře nic zvláštního nestalo.

Nezapomínejte, že při hraní společenských her máte jedinečnou možnost děti pozorovat, podporovat i formovat. Je na vás, jaký typ hry vyberete, jak se naladíte. v jakém prostředí a kdy budete hrát. No prostě, hraj deskovky, posílíš mír. :-)

Jak se vyrovnáváte s prohrami u vás?

České hry do kapsy

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Každý pátek si můžete přečíst jeden tip na hry a aktivity s dětmi. 
Nejčtenější na blogu
Kontakt
Logo
Dummy bear - velké hry v malých krabičkách
(Po-Ne, 9-20 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz