Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Ne, 9-20 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA

MYŠLENKOVÉ ZKRATKY - TEST PRO VÁS

Mám pro vás 3 úlohy, které nejsou nijak složité a zvládnou je i vaše starší děti. 

1. V obchodě prodávají basebalovou pálku a basebalový míček. Dohromady stojí 1,10 dolaru a pálka je o dolar dražší než míček. Kolik stojí míček?

Rychlé myšlení - pálka a míček

2. V továrně 5 strojů vyrobí 5 praček za 5 minut. Za jak dlouho vyrobí 100 strojů 100 praček?

Rychlé myšlení - stroje test

3. Na jezírku rostou lekníny. Každý den se jejich plocha zdvojnásobí. Když se celá plocha jezírka pokryje za 48 dní, za kolik dní je pokrytá polovina jezírka?

Rychlé myšlení - test lekníny

Než se dostaneme ke správným výsledkům, právě jste řešili 3 úlohy, které ukazují na nedostatky a chyby v rychlém úsudku. Teď přijde pár řádek teorie a jestli vás to nebere, tak výsledky jsou úplně dole. :-)

Známý behaviorální psycholog Daniel Kahneman rozlišuje 2 druhy myšlení. Rychlé a pomalé.

Rychlé myšlení je intuitivní, automatické, podvědomé a emoční a velmi praktické. Pomáhá nám třeba při čtení, odhadu, rozpoznání zvuků, řízení auta, odpovídání na jednoduché otázky apod. Rychlé myšlení ale s sebou nese také riziko zkreslení a mentální zkratky nás často vedou k iracionálním rozhodnutím (viz příklady).  

Pomalé myšlení je naopak logické, vědomé a analytické.  Pomalé myšlení se aktivuje, když se potýkáme s obtížnějšími úkoly, které vyžadují větší pozornost a kognitivní úsilí. Třeba složitější matematický příklad, řízení projektu, rozhodování o velkém nákupu nebo hlídání vlastnícho chování, třeba při hubnutí. 

A tady jsou správné odpovědi: 
1. Míček stojí 5 centů a pálka 1,05 dolaru. Rychlozkratkou byste se dostali na cenu 10 centů, což je samozřejmě špatná odpověď. 

2. Jeden stroj vyrábí 1 pračku 5 minut, 5 strojů vyrábí 5 praček 5minut a 100 strojů vyrábí 100 praček zase jen 5 minut. Sto minut je zase jen šalba a klam rychlého myšlení. 

3. Ani tady není polovina jezírka pokrytá za 24 dní. Potřeba je totiž 47 dní. Pokud se nám každý den pokrytá plocha zdvojnásobí, tak máme 48. den hotovo, ale předchozí den je pokrytá jen polovina. 

Kdybyste si chtěli o tom přečíst víc, tak si půjčte v knihovně nebo kupte knihu Myšlení, rychlé a pomalé od Daniela Kahnemana.  

A ještě pár chytáků pro děti z českého prostředí: 
1. Vlak z Prahy do Brna vyrazil na čas a vlak z Brna do Prahy kvůli nevhodnému chování cestujícího o hodinu později. Až se potkají, který vlak bude blíž k Praze? 

2. Při maratonu předběhnete druhého v pořadí. Do konce závodu se už nic nezmění. Na kterém místě doběhnete?

3. Petrův otec má 4 syny, kteří se jmenují - Ale, Bale, Cale. Jak se jmenuje čtvrtý? 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Každý pátek si můžete přečíst jeden tip na hry a aktivity s dětmi. 
Nejčtenější na blogu
Kontakt
Logo
Dummy bear - velké hry v malých krabičkách
(Po-Ne, 9-20 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz