Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Ne, 9-20 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA

SEZNAMOVACÍ HRY

Seznamovací hry jsou skvělým prostředkem, jak spojit nově utvořený kolektiv, zvýšit vzájemné sympatie a najít společné zájmy a nové kamarády. Přesně to má být výsledek. Takže tentokrát žádné branky, body, vteřiny. :-)

Začátek je prostě důležitý a očekávání na jedné straně a obavy a nervozita na druhé jsou extrémní. Zkuste se tedy vyvarovat zbytečných chyb. Myslete na to, aby hry nezahrnovaly úkoly nebo otázky, které by mohly děti rozhodit nebo ztrapnit. Vyhněte se činnostem, které by mohly někoho vyloučit nebo zesměšnit na základě fyzických schopností, bohatství, náboženství apod. Všechny hry by měly být spravedlivé a ideálně bez vítězů a poražených

Zajistěte také, aby měly všechny děti dostatek času se představit a vyjádřit své myšlenky. Pokud je některým dětem těžší se otevřít, poskytněte jim prostor a čas, který potřebují.

A teď už slíbené hry, průběžně budu seznam doplňovat. :-)

MÍČ

Zakřič jméno
Začneme od té nejjednodušší hry. Hráči si stoupnou do kruhu a postupně se představí. Pak si hází míčem a těsně předtím, než míč hodí, musí říct jméno toho, komu míč hází. To pomáhá dětem rychle se naučit jména ostatních. Když nemáte míč, můžete házet míč pantomimou.

Seznamovací míč
Jestli máte možnost, napište na míč permanentním fixem otázky nebo témata. Děti si míč hází a odpovídají na otázku, na kterou ukazuje jejich levý palec v okamžiku, kdy chytí míč.

Míčový kvíz
Vedoucí skupiny hodí míč dítěti a položí mu libovolnou otázku (například "Jaký je tvůj oblíbený film?, Jaký je tvůj oblíbený tým?, Jak se jmenuješ? Odkud si přijela?, Jaká je tvoje oblíbená hra?"). Dítě v rychlosti odpoví a hodí míč zpátky vedoucímu nebo dalšímu dítěti a položí další otázku. Pokud by měly otázky pokládat děti, je potřeba to trochu pohlídat.

 

PAPÍR A TUŽKA

Dětský kvíz
Každé dítě dostane papírek a tužku a odpoví na několik otázek o sobě (oblíbená barva, oblíbené jídlo, oblíbené zvíře, oblíbená písnička, z jakého města je atd.). Pak papírky odevzdají a vedoucí přečte odpovědi nahlas. Ostatní děti hádají, kdo je autorem odpovědí.

Dětský kvíz - seznamovací hry

Dvě pravdy a jedna lež
Trošku složitější, ale dost podobné. Hráči o sobě na papírek napíší 2 pravdivá tvrzení a jedno nepravdivé. Všichni ví, kdo papírek napsal. Jejich úkolem je ale odhalit, které tvrzení je lež a které pravda.

Portréty
Toto je vcelku výzva, velká zábava, a určitě je potřeba, aby vedoucí dohlížel na fázi vyhodnocování. Děti se rozdělí do dvojic a kreslí portrét druhého hráče z dvojice. Ve fázi vyhodnocování děti hádají, kdo je na obrázku.  

Nakresli portrét - seznamovací hry

Bingo se jmény (děti i dospělí)
Vytvořte bingo karty se jmény všech hráčů. Ale nemusí to být ani tabulka, můžete klidně sepsat jen seznam. Každý hráč dostane kartu a musí se setkat a mluvit s ostatními, aby zjistil, kdo je kdo, a mohl tak označit jména na své kartě. Vyhrát může ten, kdo bude mít jako první vyplněný sloupec nebo řádek, případně celou kartu.

Hurá ven - krabička s hrami na výlety

Bingo NAJDI KAMARÁDA
Velmi populární varianta na tábory nebo do nového kolektivu ve škole. Vyžádá si chvilku času na přípravu. Tabulku přizpůsobte počtu dětí, víc dětí = větší tabulka. Do každého okýnka tabulky napište vlastnost, koníčka, preferenci. Inspirovat se můžete tabulkou níže, ale pro určitě se bude lišit podle věku dětí a příležitosti. Hráčům rozdejte tabulky. Ti se teď snaží ptát se ostatních a doplňovat do jednotlivých políček jména. Podmínka je, že jedno jméno (jednoho hráče) může být jen v jednom políčku.   

Tip: v otázkách se zaměřte na informace, které můžou být pro děti do budoucna důležité a které jim třeba pomůžou najít někoho se stejnými zájmy.  

Tip: Můžete vyzkoušet i variantu, kdy si děti navrhnou vlastní otázky (třeba je napíší na papír) a vy je pak doplníte do tabulky.

KŘÍDA

Na značky
Nakreslete na zem 5 velkých kol, do kterých se vejde i velká skupinka dětí. Vždycky určíte zadání, podle kterých se děti přeskupí. Třeba:
- kdo je jedináček, jde do zeleného kruhu, kdo má bráchu, do modrého, kdo sestru, do žlutého
- kdo má doma morče, jde do zeleného, kdo psa, do modrého, kdo kočku, do žlutého, kdo víc jak 2 mazlíčky, do červeného
- kdo se učí německy, do zeleného, kdo anglicky, do modrého, kdo francouzsky, do žlutého, kdo italsky, do bílého, kdo jiný jazyk, do červeného. Vyberte si nejoblíbenější jazyk. Atd.
Jestli nemáte křídy, určitě si poradíte i bez nich.  

A TEĎ BEZ POMŮCEK

Přivítejte … (děti i dospělí)
Hráče rozdělte do párů. Každý pár dostane 10 minut na rozhovor (po 5 minutách se hráči prohodí). Děti si povídají a říkají o sobě zajímavé a pravdivé informace. Pak se všichni vrátí do velké skupiny. Každý hráč představí svého partnera.

Příklad: Přijela z dalekého města Jihlavy, velká milovnice zakrslých králíčků, hrdá majitelka králíčka Bobíka, vítězka soutěže ve šplhání po laně. Když budete potřebovat překlad do angličtiny, neváhejte se na ni obrátit. Přivítejte (3 vteřiny napětí) Dášu.

Abeceda
Každý účastník se představí a řekne něco o sobě, co začíná na písmeno, které odpovídá prvnímu písmenu jeho jména. Řekněme, že v tomto případě to nemusí být nutně pravdivé, klidně to může být jen vtipné.

Příklady: Dobrotivá Denisa, Skvělá Simona, Přátelský Péťa, Talentovaný Tomáš atd.

Se staršími dětmi zkuste i variantu, že se nesmí přídavná jména opakovat.    

Pantomima (děti i dospělí)
Hráči se střídají, vyberou si některou z aktivit nebo koníčků, které mají rádi. Představí se jménem a předvedou je ostatním pantomimou. Záleží na každém, co si vybere. U dospělých se asi bude očekávat větší kreativita a to, že se nebudou opičit po ostatních (teda předvádět fotbal). Ostatní hádají, co dotyčný předvádí.

Seřaďte se
Když je více než 10 dětí, rozdělte je do skupin (cca 6–8). Děti mají za úkol seřadit se za sebou podle různých kritérií. Třeba podle abecedy (křestní jméno). Nebo od nejmenšího po největšího. Podle věku. Když je více skupin, můžete pojmout jako soutěž, ale samozřejmě nemusíte.

Těší mě
Sice je na konci, ale hodí se na úplný začátek. Dejte dětem 5–10 minut. V tomto čase budou chodit, navzájem se představovat a vždy si potřesou pravicí a řeknou TĚŠÍ MĚ. Kdo si potřese pravicí nejvíce krát?

Hu
Co bych to vypisoval, návod na hru máte ve videu. Jenom HU vyměňte za jméno hráče. 

Tak ať vše probíhá, jak má :-) 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Každý pátek si můžete přečíst jeden tip na hry a aktivity s dětmi. 
Nejčtenější na blogu
Kontakt
Logo
Dummy bear - velké hry v malých krabičkách
(Po-Ne, 9-20 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz